Címke: olvasás

A könyvek végtelen birodalma

Jenei András e heti írása az olvasás szeretetéről szól. Megtudhatjuk, milyen érzés számára egy könyvet elkezdeni, belemerülni, majd a végére érni…

„Én, no és mindazok, akik olvasnak könyveket, hagyják magukat elveszni a betűk tengerében. Mindannyian felszállunk egy karakter-óceánon ringatózó csónakra, aztán amikor kinyitjuk a könyvet, azzal el is lökjük magunkat a parttól…”

Miért olvassunk (regényt)?

Villax Richárd ezen a héten arról írt, miért érdemes (regény)olvasóvá válni.

„Minket, könyvimádókat gyakorta ér az a vád, hogy a fenti kérdésre képtelenek vagyunk racionális választ adni. Nehéz is logikailag leképezni a misztériumot. Lehet, hogy nem is kellene? Ifjonti hévvel (mikor még volt olyanom) gyakran bonyolódtam hitvitákba, amíg valaki fel nem hívta rá figyelmem: Isten elég nagy ahhoz, hogy ne szoruljon a védelmemre.”

Legjobb és leg(el)borzasztóbb könyvélményeim

„Van egy lista a fejemben, amire mindig újabb és újabb lehetséges olvasmányokat „jegyzek fel”, és ha végeztem az egyikkel, máris jöhet a következő.” Krencz Nóra könyvélményeiről mesél ezen a héten.

„Nem vagyok túlzottan válogatós, de tény, hogy elsőként egy könyv borítóját nézem meg, és csak azután olvasom el a tartalmát. Ha azonban a tartalom nem fogott meg, gondolkodás nélkül visszateszem a polcra. Meglehet, sok kellemes élménytől fosztom meg magam, de akad még sok más regény, ami kárpótol ezért a veszteségért.”

Írói válság

„A legbosszantóbb dolog, ami egy íróval történhet, az az írói válság, amikor ülsz a gép előtt, és csak bámulod a monitort, s közben arra gondolsz, a családod talán már attól tart, megbolondultál.” Erről és „gyógymódjairól” ír e heti posztjában Krencz Nóra.

„A válság olyan, mint egy számítógépes játék főgonosza. Tudod, hogy előbb-utóbb találkozol vele, és ahhoz, hogy továbbjuthass, le kell győznöd.”

Hogyan lesz valakiből író?

Krencz Nóra saját tapasztalatain keresztül ad néhány tanácsot az írni vágyóknak e heti bejegyzésében.

Egy fontos gondolat tőle:

„Olvasni kötelező! Ha nem olvasol, akkor írni sem fogsz. Minél több regényen rágtad át magad, annál jobban beléd ivódik a történetek iránti szeretet, bővül a szókincsed, ami a hétköznapokban sem hátrány, és megtanulod, hogyan épül fel egy regény.”

Könyvem az olvasó kezében – Jenei András a visszajelzésekről

E heti bejegyzésében András az olvasói visszajelzésekről ír szerzői honlapján, illetve az érzésről, ami ezek fogadásával jár.

Már korábban megvásároltam a könyved, de nem volt időm rá, és csak most vettem le a polcról A gyűrűk ura mellől…

Az én könyvem vette le, nem Tolkienét…”

Krencz Nóra ír és oktat

Krencz Nóra, a Megszámlálhatatlan című regény szerzője szerint az ábrándozás fontos egy ember életében, a képzeletünk fejlesztése pedig nem a telefonunk nyomkodásával fog történni.

„Ábrándozás az élet megrontója (?)

Egy kezemen biztosan nem tudnám megszámolni, hányszor hallottam már.

Sokan szeretnek párhuzamot vonni az álmodozás és a boldogtalanság közt, de én nem feltétlenül osztom ezt a véleményt. Saját tapasztalatomon alapul, hogy őszintén hiszek a képzelet erejében. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem vagyok tisztában a kötelességeimmel, illetve senkit sem biztatok arra, hogy elhanyagolja a sajátját, csak rá szeretnék világítani, hogy semmi rossz nincs abban, ha valaki időnként elmerül a gondolataiban, és ilyenkor csakis önmagával foglalkozik.

Mennyivel él boldogabb életet az, aki sosem fantáziál, sosem ábrándozik? Valóban jó az embernek, ha kizárólag a valóságot akarja látni?”

Ezekkel a mondatokkal kezdődik Nóra e heti bejegyzése. A teljes írás elolvasható az írónő honlapján.