Címke: Mese

Mese, Mese, Meskete

Tucatnyi klasszikus mese paródiáját tartalmazza ez a kis könyvecske, amelyet Köszörűs Anita jegyez. Ilyen például a Piroska és a farkas sztorija.

Piroskának nem volt piros sapkácskája – olvasható a paródiában.
A ruhatárában valóban található volt számos élénk, közöttük piros színű darab – kötény, blúz, bokazokni, szexis top, testhezálló cicanadrág stb. –, de piros sapka nem. Sőt mi több, sapkát nem is hordott: szeles időben kendőt, télen fehér nyúlszőr kucsmát viselt. A Piroska nevet nem „piros sapkácskájáról” kapta, hanem… a keresztanyjától. Az viszont igaz, hogy gyakran járt az erdőben – nagy kiránduló volt –, és a felmenőit is szerette. Különösen a nagymamát, aki mindig finom süteményekkel traktálta, ha meglátogatta őt. Amikor aztán nagymamának elromlott a villanytűzhelye, attól kezdve felcserélődtek a szerepek: az unoka vitt süteményt a nagymamájának. Meg egy kis borocskát is, gyakorta.
Egy ilyen alkalommal, miközben kosárral a kezében Piroska a nagymamához ballagott, összetalálkozott a Farkassal…

Hogy a szerző miért alakított át jól ismert meséket, arról így nyilatkozott: „Nem rossznak tartom, hanem …. „helytelenítem”, hogy néhány közismert klasszikus mesében – illetve, az abból készült diafilmben – olyan részletek szerepelnek, mint a következők:

A mostoha utasításba adja a vadásznak, ölje meg Hófehérkét, vágja ki a szívét, és hozza el neki. A vadász amúgy emberséges, mert ezt nem teszi meg, helyette egy őzike szívét adja át a mostohának. Továbbá az sem egy méltányolható körülmény, amikor a mostoha „csak” megmérgezni akarja Hófehérkét az almával.”

A Mese, mese, meskete kapható minden nagyobb könyvkereskedőnél, és kiadónk webshopjában is megvásárolható.

A mesék elsősorban nem gyerekeknek szólnak

Végh-Fodor Mónika a TV13 műsorának vendége volt.  Az interjúban újabb érdekes kérdések merültek fel a Mesetréning kapcsán.

Valószínűleg manapság, ha meghalljuk a mese kifejezést, elsősorban a gyerekekkel kapcsoljuk össze, azonban a népmesék eredetileg nem nekik szóltak. Az élet alapvető, és legfontosabb kérdéseit járják körül (házasság, párválasztás, élet, halál, felnőtté válás), útmutatást, tanácsot adtak.

A könyv alapvetően nem csoportos terápia eszközének készült, hanem bárkinek, aki kicsit önmagához szeretne közelebb kerülni. Az énidő, önmagunk megismerése nagyon fontos, hogy kiegyensúlyozottabbak lehessünk. Ehhez ad segítséget a kötet gyakorlati tanácsokkal, feladatokkal.

A teljes interjú itt tekinthető meg. (22.56-tól)

Mesetréning a Kossuth Rádióban

Nemrég jelent meg Végh-Fodor Mónika Mesetréning című könyve, ami egy 31 napos önismereti program a mesék útján. A szerzővel a Könyv Guru készített interjút, amelyben a könyv keletkezéséről, a mesékről, és a mesék hatásairól is beszélgettek. A könyvből elérhető részlet is, illetve a mesék olvashatóak a honlapon. 

A Kossuth Rádió arra is kíváncsi volt,   hogyan kapcsolódnak a mesék a kereszténységhez, milyen a felnőttek viszonya a mesékhez, és a könyvben szereplő gyakorlatokról is szó esett. Az interjú elérhető online.

A gyakorlatokhoz pedig nem árt egy üres befőttesüveg, papírlapok, színes tollak és ceruzák. Jó kikapcsolódást kívánunk!

Ha Lilla Disney-hercegnő lenne…

Barczikay Lilla, a Bátyám könnyei szerzője tanulás helyett blogot ír, és kvízeket töltöget. Hogy a vizsgáival mi lesz, azt nem tudni, ellenben fény derül rá, melyik Disney-hercegnő illik legjobban az írónőhöz.

A blogbejegyzés itt olvasható.

Újabb történet Mester Györgyitől

Kedves, rövid történet jelent meg Mester Györgyi írói honlapján az Olvasmányok címszó alatt.

Sok szeretettel ajánljuk a honlap többi részét is olvasásra, hiszen egyre gazdagabbá válik, múlt héten például videókkal és mesékkel bővült.

Kellemes időtöltést kíván:

Mester Györgyi és az Ad Librum Kiadó csapata

Interjú régi szerzőnkkel, Mester Györgyivel

Hosszabb beszélgetés jelent meg a Könyv Guru portálon a kiadóhoz évek óta hűséges novellaíróval, Mester Györgyivel. A 2008 óta öt novellás- és négy mesekötettel (köztük a Zizi naplója sorozattal és legutóbb a Pillangófával) jelentkező szerzőnk egyebek mellett mesél kései íróvá válásáról, és arról, hogy rövid történeteihez honnan merít ihletet. Az interjúból az is megtudható, hogy Mester Györgyi miért ír kriminovellákat és hogy olvasói miért a kitalált történeteit hiszik valóságosnak.

A pillangófa

Rövid, elgondolkodtató mesék a pöttyös vízilóról, a nyolcadik törpéről és a boldog hóemberről.

Cinegemese

Kedves történet, bájos mese – ami akár igaz is lehetne. Gyereknek és felnőttnek is szól ez a vers: egy cinkéről és a megmentőjéről, barátságról és szerelemről, elválásról és egymásra találásról. Aki eddig elolvasta, mosolygott közben és örömmel vette kézbe újra.